ویروس کرونا و پنهان کاری کشورها/ علت افشا نشدن آمار کشته شدگان چیست؟

اخبار  >  ویروس کرونا و پنهان کاری کشورها/ علت افشا نشدن آمار کشته شدگان چیست؟
پنج شنبه 15 اسفند 1398 54 : 11 تعداد بازدید ها : 363 کد خبر : 10144
0

در سایه مراوادت با چین، بسیاری از کشورهای منطقه از جمله ایران و کشورهای عربی منطقه درگیر ویروس کرونا، این بیماری ناشناخته شده اند اما آنچه بیش از پیش در رسانه ها بازتاب بیشتری پیدا می کند خبرهای مربوط به مبتلایان این ویروس در ایران، لغو پروازهای هوایی یک طرفه کشورهای همسایه و سایر کشورها با ایران، بسته شدن مرزهای کشورهای همسایه با ایران از جمله ترکیه، پاکستان، افغانستان، عراق و ارمنستان و لغو رفت و آمدهای متقابل شهروندان است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا؛ شیوع کرونا در چین و انتقال آن به بسیاری از  کشورها به تهدیدی بین‌المللی و ترس روزافزون ناشی از این ویروس تبدیل شده تا جایی که حتی چین که خود انتشار دهنده این ویروس به سایر کشورها بوده، اکنون از پذیرش شهروندان کشورهایی چون ایران و ایتالیا خودداری کرده است.

این ویروس که به گفته کارشناسان از خفاش و موش به افراد منتقل شده از شهر ووهان در چین آغاز شد. شهری که قرنطینه شد و شهروندان این شهر یا در خانه‌ها ماندند و یا مبتلاشدگان به بیمارستان‌ها منتقل شدند تا تحت مراقبت قرار گیرند و یا تعدادی کشته شدند. 

با وجود اینکه این شهر اکنون پس از مدتی قرنطینه، به حالت عادی بازگشته است اما کم و بیش خبرهایی از تعدادی مبتلاشدگان منتشر می شود، هرچند گفته شده که این آمارها کاهش یافته است.

این در حالی است که این بیماری فقط در چین محصور نمانده است و گریبان ایران و بسیاری از کشورهای عرب منطقه و بسیاری از کشورهای اروپایی، آسیایی و حتی آمریکا را گرفته است. چرا که شهروندان چینی به ویژه با کشورهای منطقه خلیج فارس، مراودات تجاری و همچنین رفت و آمدهای بسیاری داشته اند.

 

چین به واسطه دارا بودن اقتصاد قدرتمند چه در آسیا و چه در اروپا و به ویژه در آمریکا، از نفوذ بسیار بالایی برخوردار بوده و طبیعی است که شهروندان این کشور به کشورهای دیگر و شهروندان سایر کشورها نیز به این کشور رفت و آمد، داشته باشند. از این رو بیماری همه گیر کرونا از این کشور به شهروندان کشورهای دیگر سرایت و انتقال پیدا کرده که اکنون بسیاری مبتلا و یا کشته، شده اند. از این رو در سایه مراوادت با چین، بسیاری از کشورهای منطقه از جمله ایران و کشورهای عربی منطقه درگیر این بیماری ناشناخته شده اند اما آنچه بیش از پیش در رسانه ها بازتاب بیشتری پیدا می کند، خبرهای مربوط به مبتلایان این ویروس در ایران، لغو پروازهای هوایی یک‌طرفه کشورهای همسایه و سایر کشورها با ایران، بسته شدن مرزهای کشورهای همسایه با ایران از جمله ترکیه، پاکستان، افغانستان، عراق و ارمنستان و لغو رفت و آمدهای متقابل شهروندان است.

در میان موج تبلیغات خبری گسترده علیه ایران، خبری از تعداد مبتلایان در کشورهای عربی همچون امارات و عربستان که تعداد قابل توجهی از کارکنان آنها از شرکت های چینی هستند، منتشر نمی شود.

وزارت بهداشت ایران هر روز آمارهای جدید مبتلایان و کشته شدگان را اعلام می کند اما خبری از عربستان نبود تا اینکه در روزهای گذشته وزارت بهداشت این کشور نیز از نخستین فرد مبتلا به کرونا در این کشور خبر داد و اعلام کرد که این شهروند عربستانی، از ایران آمده است. به عقیده بسیاری عربستان در حال پنهانکاری در این باره است. به ویژه اینکه حج عمره نیز همزمان با فراگیری ویروس کرونا در جهان، از سوی عربستان، تعلیق شد.

دیگر کشوری که بیش از سایر کشورهای منطقه درگیر این ویروس شده و خواهد شد امارات متحده عربی است.

دوبی، شهر تجاری امارات است و مقامات این کشور نگرانند که با گسترش کرونا در امارات و مشخصاً دوبی، سقوط شدیدی بر اقتصاد این کشور جنوبی خلیج فارس تحمیل شود.

وجود میلیون ها کارگر، تاجر و تبعه خارجی به ویژه از جنوب و جنوب شرق آسیا در امارات، این کشور را بیش از پیش مستعد فراگیری سریع کرونا کرده ست. در امارات تعداد زیادی مبتلا شده اند برخلاف آنچه رسانه‌های ابوظبی اعلام می‌کنند.

«صباح زنگنه»، کارشناس مسائل غرب آسیا، درباره سابقه پنهانکاری عربستان در سالهای گذشته در مورد شیوع بیماری «مِرس» در این کشور و سرکوب رسانه ای در این کشور به خبرنگار سیاسی برنا گفته است: ویروس بحث علمی است و بحث دیگر آثار یا سوء استفاده های سیاسی و تبلیغاتی از آن، است. از نظر علمی، باید روی کشف علل شیوع و انتقال آن و توزیع جغرافیایی آن، رفت و آمدهای خارجی شهروندان با چین و مسائل تاکید و نظارت شود.

او افزود: همه این موارد باید به صورت علمی بررسی شود و راه های جلوگیری و پیشگیری از این ویروس مشخص شود و بعد هم اگر در دانشگاه ها و مراکز علمی، موفق شدند واکسن این بیماری را کشف کنند به مبارزه با این بیماری اقدام کنند. بحث دیگر آثار سوء استفاده های سیاسی و تبلیغاتی از هر حادثه ای است نه تنها این بیماری بلکه حتی در مورد سیل هم بسیاری رسانه ها سعی می کنند از آن به عنوان حربه تبلیغاتی علیه ایران استفاده کنند. هر اتفاق در ایران رخ دهد برخی رسانه های بیگانه آن را به دولت، نظام و دستگاه جمهوری اسلامی، مرتبط می کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: به هرحال سوء استفاده های سیاسی همواره وجود دارد. همان گونه ای که آمریکایی ها تلاش کردند این کار را در رابطه با ایران انجام دهند. آمریکایی ها حتی مدتی نیز در مورد اطلاعات شهروندان مبتلای خود پنهانکاری کردند و وقتی صدای رسانه هایشان بلند شد، دولتمردان آمریکا شروع به اعتراف این اطلاعات کردند و پذیرفتند که در این زمینه کوتاهی کردند و بهانه های گوناگونی را چیدند.

زنگنه عنوان کرد: سوء استفاده های سیاسی از یک حادثه انسانی، بدترین نوع شماتت و انتقام گیری از یک ملت یا یک دولت و یا یک نظام است.

او با بیان اینکه به هر حال بیماری کرونا خود را در همه کشورها از جمله کشورهای منطقه نشان خواهد داد، تصریح کرد: در عربستان حداقل 300 هزار نیروی انسانی در قالب مهندس، کارگر یا بازرگان در حال فعالیت هستند و رفت و آمد دارند. مبادلات اقتصادی عربستان با چین نه تنها کمتر از ایران نیست بلکه بیشتر است. صادرات نفت عربستان به چین بدین معنا نیست که فقط عربستان به چین نفت صادر می کند بلکه شرکت های تجاری چینی که نفت را می خرند در عربستان هم رفت و آمد دارند و دارای دفتر، تشکیلات اداری و کارمندان هستند.

صباح زنگنه در مورد امارات نیز بیان کرد: در امارات نیز حداقل 200 هزار کارگر چینی مشغول به کارند که حتی شهرک های چینی در این کشور ساخته شده است. تاجران بزرگ و کوچک، شرکت های چینی و غیره در امارات نمایندگی دارند. بنابراین اگر رفت و آمد باعث این بیماری شود در این کشورها نیز آمارهایی قابل توجه از مبتلایان به این بیماری حضور دارند. این یک بحث انسانی است و سوء استفاده های سیاسی کشورها علیه ایران را باید محکوم کرد.

گفتنی است؛ دولت عربستان سعودی مشابه سال ۲۰۱۲ و شیوع ویروس مِرس در این کشور در حال پنهان کاری است. با شیوع ویروس کرونا برخی کشورها با جلوگیری از درز اطلاعات در این باره سعی در پنهان‌کاری دارند.

عربستان مدت‌هاست با ایجاد یک مرکز سایبری بسیار مجهز به نام «مرکز اعتدال» و خرید سهام چند رسانه بین المللی، سعی در دروغ‌ پراکنی و جنگ روانی علیه دیگران دارد. حتی رژیم سعودی طی روزهای گذشته با پنهان‌کاری، کمترین اخباری درباره وضعیت شیوع این بیماری در این کشور منتشر نکرده است.

  ارسال نظر
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

               ایمیل :info@shahrara.ir

 

 

 

پیش شماره:071 تلفن:32260426 فکس:32298321 موبایل:09177085029

محصولات شهرآرا مطابق با استاندارد های جهانی، با استفاده از ماشین آلات و تکنولوژی روز دنیا تولید می گردد.


1  
2 A B C
3 D E F
4 G H I
5 J K L
5 J K L
6 M N O
7 P Q R S
8 T U V
9 W X Y Z
*
0 +
0 +
0 +
0 +
#