بنزین سهمیه بندی می شود؟ / مجلس مخالف هر گونه سهمیه بندی

اخبار  >  بنزین سهمیه بندی می شود؟ / مجلس مخالف هر گونه سهمیه بندی
سه شنبه 2 بهمن 1397 09 : 15 تعداد بازدید ها : 980 کد خبر : 6033
0

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: در لایحه پیشنهادی بودجه دولت برای سال 98 تا به الان چیزی تحت عنوان افزایش قیمت یا سهمیه بندی سوخت وجود ندارد.

گروه اقتصادی- طرح سهمیه بندی بنزین در جلسه روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد. بر اساس این طرح پیشنهاد شده است که به هر ایرانی روزانه یک لیتر بنزین تخصیص داده شود. 

به گزارش افکارنیوز، در شرایط فعلی مصرف بنزین در ایران حدود ۹۱ میلیون لیتر در روز است و اگر صحبت‌های عباس آخوندی (وزیر وقت راه و شهرسازی) را مبنا قرار دهیم که ۲۴ فروردین سال جاری در جلسه شورای حمل‌ونقل و مسکن استان همدان گفته بود در کشور حدود ۱۹ میلیون خودرو و ۱۲ میلیون موتورسیکلت داریم، این یعنی هر خودرو در کشور ما روزانه بیش از ۴ لیتر بنزین مصرف می‌کند این عدد در ماه بیش از ۱۲۰ لیتر خواهد بود.
 
پس می‌توان نتیجه گرفت این میزان سهمیه بنزین (روزانه یک لیتر به ازای هر کد ملی) برای خانوار‌هایی که یک خودرو دارند کافی خواهد بود، اما در خانوار‌هایی که بیش از یک خودرو دارند این میزان سهمیه کفاف نمی‌دهد و این افراد مجبور خواهند بود سهمیه مازاد را از بازار آزاد تهیه کنند که این مهم با توجه به شرایط اقتصادی فعلی هزینه مضاعفی را بر افراد تحمیل خواهد کرد.

این در حالی است که رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: اولا این یک طرحی بوده که تعدادی از نمایندگان پیشنهاد داده اند، نه تنها قانون نشده است بلکه هنوز در کمیسیون انرژی مورد بررسی قرار نگرفته، بنابراین باید بعد ازتصویب قانون بودجه مورد بررسی قرار بگیرد و سپس نظر نهایی کمیسیون در ارتباط با این موضوع اعلام تا در صحن علنی به بحث گذاشته شود.

نماینده مردم اندیمشک در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به نظر اعضای کمیسیون انرژی مجلس گفت: برداشت ما از نظرات بسیاری از نمایندگان عضو کمیسیون مخالفت با این طرح است چون اشکالات بسیار زیادی در این طرح وجود دارد و مباحث اجتماعی، امنیتی و اقتصادی آن باید مورد بحث قرار گیرد، یقنا این طرح نمی تواند به آن اهدافی که مد نظر طراحان است دسترسی پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه  کمیسیون تا به امروز با هرگونه سهمیه بندی و افزایش قیمت مخالفت کرده است عنوان کرد:  در لایحه پیشنهادی بودجه دولت برای سال 98 تا به الان چیزی تحت عنوان افزایش قیمت یا سهمیه بندی سوخت وجود ندارد، اگر چه با توجه به تاکیداتی که رهبر معظم انقلاب داشتند، ما اصرار بر این داریم تا نسبت به موضوع کاهش مصرف سوخت و کاهش قاچاق باید دولت، مجلس و سایر ارگان و دستگاه تدابیری بیاندیشند و اقدامات عملی خود را انجام دهند.

به نظر می رسد اگر چه هنوز از سهمیه بندی بنزین خبری نیست و اجرایی نشده اما اگر دولت و مجلس قصد سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین آزاد را دارند باید توجه کنند که نرخ بنزین بر روی معیشت مردم تاثیر دارد و باید به شکلی این طرح اجرایی شود که کمترین بار مالی را بر روی خانوارهای ایرانی داشته باشد.

از سوی دیگر در اجرای طرح سهمیه بندی می توان آن را به شکل پلکانی ایجاد کرد تا باعث شوک اقتصادی نشود . در هر صورت فعلا مجلسی ها به سهمیه بندی کردن بنزین مخالفند و باید دید دولت در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

 

  ارسال نظر
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

               ایمیل :info@shahrara.ir

 

 

 

پیش شماره:071 تلفن:32260426 فکس:32298321 موبایل:09177085029

محصولات شهرآرا مطابق با استاندارد های جهانی، با استفاده از ماشین آلات و تکنولوژی روز دنیا تولید می گردد.


1  
2 A B C
3 D E F
4 G H I
5 J K L
5 J K L
6 M N O
7 P Q R S
8 T U V
9 W X Y Z
*
0 +
0 +
0 +
0 +
#