رعایت استاندارد ملی کمتر از ۴۰ درصد
    
تعداد بازدید: 288
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1399/9/27
منبع : خبرگزاری مهر

رئیس مرکز تحقیقات بتن گفت: کارخانه‌های بتن کمتر از ۴۰ درصد استاندارد ملی تولید بتن را رعایت می‌کنند.

روابط عمومی شهرآرابتن ارم جنوب تولید کننده انواع بتن در شیراز به نقل از خبرگذاری مهر اعلام کرد

رئیس مرکز تحقیقات بتن با تاکید بر اینکه دانش تولید بتن ایران با آمریکا تنها چند ساعت فاصله دارد، گفت: کارخانه‌های بتن کمتر از ۴۰ درصد استاندارد ملی تولید بتن را رعایت می‌کنند.

 شیوع ویروس کرونا دانش تولید بتن را به دو دوره قبل از کرونا و به بعد از کرونا تقسیم می‌کند. موضوعی که مطرح است این است که بعد از کرونا، پارادایم ذهنی و شکلی در تولید و دانش بتن در حال رخ دادن است و به نوعی این بخش را با یک پارادوکس مواجه کرده است.

چرا با وجود قانون و مقررات ملی ساختمان، استانداردهای ملی اجباری الزام برای تولید بتن آماده و ساخت و سازهای بتنی عملیاتی نمی‌شود؟،گفت: در شرایط بحران اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و حتی اخلاق سیاسی پساکرونا تنها انسان خالق، مهندس حرفه‌ای و تکنسین صلاحیت دار آگاه به مسئولیت فردی و پایبند به ارزش‌های اخلاقی است که می‌تواند در سایه حمایت دولتی مصمم و مردمی البته با رعایت قوانین و مقررات ملی ساختمان، آینده‌ای خوب برای نسل آینده فراهم کند.

احمدوند ادامه داد: وجدان کاری در پروژه‌های ساخت و ساز برای تحقق ارتقای کیفی ساخت ساخت و سازهای بتنی بادوام مقاوم در برابر زلزله، انفجار، آتش سوزی، سیل و محیط فعال خورنده همسو با توسعه پایدار اقتصادی، اجتماعی کشور همراه با حفظ محیط زیست سالم، علی رغم پیگیری‌های مکرر متأسفانه تاکنون میسر نشده و دلیل آن نیز مشخص نیست.

هدف از برگزاری سالانه کنفرانس ملی بتن و زلزله که امسال به خاطر شیوع ویروس کرونا قرار است بیست و سومین دوره آن به صورت مجازی و سوم و چهارم دی ماه در تهران برگزار می‌شود این است که کشور و تولیدکننده‌ها به سمت اجرایی تر شدن و رعایت بیشتر قطع نامه سند استاندارد ملی اجباری حرکت کنند اظهار داشت: بعد از شیوع ویروس کرونا در این مسیر گام برداشته شد که تکنولوژی محور نیست و این انسان است که محور است.

 هدف ما این است که تولید بتن آماده استاندارد شود اما عده‌ای هستند که به دلیل انحصارطلبی موانع زیادی در این مسیر ایجاد می‌کنند و در حالی که در سال ۹۴ استاندارد ملی شماره ۶۰۴۴ و همان استاندارد بتن آماده تصویب شده است هنوز هم می‌بینیم که با گذشت پنج سال از تصویب این استاندارد مشکلاتی در این خصوص وجود دارد.

کمتر از ۴۰ درصد کارخانه‌های بتن تولید استاندارد دارند

رئیس مرکز تحقیقات بتن در پاسخ به این پرسش که آیا بتن مورد استفاده در ساخت و ساز نسبت به سازه‌های فلزی مزیت دارد یا خیر؟ و اینکه چند درصد کارخانه‌های تولیدکننده بتن از استاندارد ملی تبعیت نمی‌کنند، گفت: اولاً که ساخت و ساز با بتن در برابر زلزله و آتش سوزی مقاومت بیشتری نسبت به سازه‌های فلزی دارد. اما در مورد عدم رعایت کارخانه‌های تولید بتن از استاندارد ملی ۶۰۴۴ باید اذعان کرد که زیر ۴۰ درصد کارخانه‌های تولید بتن این استانداردها را رعایت می‌کنند.

 یکی از مشکلات کنونی تولید بتن آماده، علاوه بر پایین بودن سطح سواد برخی کارگران و عدم تربیت نیروی انسانی ماهر و تکنسین، فرسوده بودن ماشین آلات و تجهیزات تولید بتن است، گفت: برای یک بتن آماده استاندارد علاوه بر اینکه میزان آب اضافه شده برای یک بتن استاندارد بسیار مهم است، میزان دوری که یک ماشین حمل بتن خواهد داشت مهم است. چرا که به طور استاندارد یک خودروی حمل بتن باید ۳۰۰ دور بچرخد تا یک بتن استاندار تحویل دهد.

 متأسفانه در بیشتر کارخانه‌های تولید بتن استانداردهای نوشته شده و تصویب شده پیاده نمی‌شود و حتی میزان آب و درجه آب اضافه شده در بتن نیز به صورت استاندارد رعایت نمی‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات بتن ادامه داد: با وجود قطعنامه جامعه مهندسی عمران ایران متشکل از متولیان اجرایی در بخش دولتی، بخش خصوصی، بنیادهای مردمی، تولیدکنندگان، سازندگان، مشاوران و کارفرمایان برای اجرای مقررات ملی ساختمان و مبحث نهم نظام بازرسی و استفاده اجباری از تکنسین صلاحیت دار آگاه به مسئولیت‌های فردی، حرفه‌ای و اجتماعی، دلیل عدم توجه به این مؤلفه‌ها چیست؟ کدام نهاد و یا سازمان متولی نظارت بر اجرای استانداردهای ملی ۶۰۴۴ بتن آماده در کشور است.

 در راستای منویات مقام معظم رهبری در سال جهش تولید و به منظور ایجاد بستری مناسب و هدفمند برای ارتقای سطح کیفی و کمی صنعت ساختمان کشور، جشنواره ساختمان برتر با همکاری دانشگاه‌ها، بنیاد مستضعفان و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برنامه ریزی شده است که ارسال آثار تا ۱۵ دی ماه خواهد بود.

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.